“1. Dünya Savaşında Antalya Sahillerinde Kazanılan Zaferler ve Antalyalı Kahramanlarımız” Konulu Resim Yarışması (Son Katılım: 25 Mayıs 2018)

“1. Dünya Savaşında Antalya Sahillerinde Kazanılan Zaferler ve Antalyalı Kahramanlarımız” Konulu Resim Yarışması (Son Katılım: 25 Mayıs 2018)

AMAÇ

Türk Tarihi ve Antalya için milli kahramanlarımızı layık olduğu ölçüde tanıtmak ve bu kahramanlarımızı araştırıp bir sanat eseri oluşturmak.

KONU

1.Dünya Savaşında Antalya sahillerinde meydana gelen muharebelerde önemli zaferler ve başarılar kazanılmıştır. Bu muharebeler esnasında büyük kahramanlıklar ve büyük kahramanlar ortaya çıkmıştır. Tarihimizde az bilinen ve az tanınan bu büyük olayları ve kahramanlarımızı daha geniş kapsamlı tanıtmak ve tanımak gerekmektedir. Bu kahramanlık olaylarından bazıları özet olarak şöyledir:

9 Ocak 1917 tarihinde dönemin uçak gemisi olarak kabul edilen 4 uçaklı İngiliz gemisi Kaş’ta Meis Adası açıklarında top atışı ile batırldı. Bir torpido hasara uğratıldı. Birçok yelkenli gemi batırıldı. Meis Adasında bulunan 2 fransız topu ve 1 telsiz istasyonu imha edildi. 2 ve 26 Şubat 1917 tarihlerinde 2 yelkenli gemi daha batırıldı. 1 askerimiz şehit oldu. Bundan sonra Meis’e yönelik yapılan deniz muharebesinde 36 şehit verdiğimiz bir harekat düzenlendi. 13 Aralık 1917’de Kemer limanında, Fransızlara ait Paris 2 adlı gemi topçularımızın başarılı atışları ile batırıldı. 8 Mart 1918’de yine Fransızlara ait Aleksandra gemisi bir kayığa yerleştirilen dinamitlerin patlatılmasıyla dahiyane bir taktikle imha edilerek batırıldı.

Birinci Dünya Savaşı’nın Çanakkale, Galiçya gibi diğer cephelerinde kahramanlık gösteren Antalyalı başka kahramanlar ve kahramanlık olayları da vardır. Bu kahramanlar ve kahramanlıklar daha sonraki dönemde Türk Kurtuluş Savaşının başarıya ulaşmasında da rol oynamıştır. İşte bu kahramanlık olayları ve bunları gerçekleştiren kahraman şahsiyetleri sanatsal etkinliklerle tanıtmak ve anlamak gerekmektedir.

Bu maksatla “1.Dünya Savaşında Antalya Sahillerinde Kazanılan Zaferler ve Antalyalı Kahramanlarımız” konulu bir resim yarışması düzenlenmiştir.

YAŞ GRUPLARI:

Yarışmalara katılım üç yaş grubunda olacaktır.

1.Grup 6-9 yaş arası (1 Ocak 2009 ve 31 Aralık 2012 arası doğanlar)

2.Grup 10-13 yaş arası (1 Ocak 2005 ve 31 Aralık 2008 arası doğanlar)

3.Grup 14-17 yaş arası (1 Ocak 2001 ve 31 Aralık 2004 arası doğanlar)

ÖDÜLLER

Her katılımcıya katılım belgesi verilecektir. Her kategoriden dört başarı ödülü seçilecek ve bu ödül sahiplerine sürpriz hediyeler verilecek. Ayrıca ödül kazanan eser sahiplerinin öğretmenleri / çalıştırıcılarına da teşekkür belgesi takdim edilecektir.

SÜRE VE TESLİM ADRESLERİ:

Resimler Okullar tarafından toplu olarak ya da öğrenciler tarafından;

AKSAN (Akdeniz Gençlik Sanat Araştırma ve Eğitim Derneği)

Sinan Mahallesi Hüsnü Karataş Cad. Tankerler İş mrk. No: 17 Muratpaşa – ANTALYA adresine ulaştıracaktır.

ESERLERİN SON TESLİM TARİHİ:

25 Mayıs 2018’dir.

YARIŞMA KURALLARI VE BİLGİ FORMLARI İÇİN LÜTFEN  ŞARTNAMEYİ OKUYUNUZ.

YARIŞMA ŞARTNAMESİ

 

1, ““1. Dünya Savaşında Antalya Sahillerinde Kazanılan Zaferler ve Antalyalı Kahramanlarımız” Konulu Resim Yarışması (Son Katılım: 25 Mayıs 2018)” hakkında görüş bildirdi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.